14 Şubat 2014 Cuma

Abant Gölü Turu


Batı Karadeniz Bölgesinde yer Alan Abant Gölü tur düzenlenen bölgeler arasında yer alıyor. Bolu il sınırlarında bulunuyor ve Bolu’nın 34 kilometre güneyinde yer alıyor. Doğa harikası Abant Gölü tabiat parkının içinde ve 1350 metre yükseklikte bulunuyor. Bir heyelan set gölü olan Abant Gölü kar, yağmur, dere ve kaynak suyu ile besleniyor.

Zengin bitki örtüsüne sahip olan Abant ormanın içinde yer almaktadır. Orman bitki örtüsünü oluşturan ağaçlar köknar, çam, meşe, ardıç, söğüt, kavak, kayın ağaçlarıdır. Abant turunda yemyeşil doğada piknik yapılıyor ve Abant Gölü’nden yetişen abant alabalığı ile yemek ihtiyacı gideriliyor. Dört mevsim farklı güzellikte olan Aban gölü’nde sarı, mor beyaz nilüfirler, sarı çiğdem çiçekleri adeta insanı büyülüyor. Sarmaşık, ormangülü, Ilgin, ahududu ağaççıkları Abant orman alanının zeminini oluşturuyor.

Abant Gölü Turu fotoğraf çekmek amaçlı da düzenleniyor ve adeta doğa fotoğrafları çekenlerin buluşma noktası oluyor. Doğa gezisi yapanlar da Abant Gölü’nde buluşuyor.

Abant turuna katılan misafirler Ambant Gölü Tabiat Parkında doğa yürüyüşü yapıyor. Yürüyüş parkurları Abant gölü çevresinde bulunuyor. Faytonla gezi, bisikletle gezi, at ile gezi Abant turuna katılanların yapacakları aktiviteler arasında bulunuyor. Kış mevsimin’de Abant Turuna katılan misafirler kızakla geziyorlar.

Tur şirketleri tarafından günübirlik Abant turu, konaklamalı Abant turu düzenleniyor. Abant Gölü çevresinde konaklama hizmeti sunan beş yıldızlı oteller, pansiyonlar, tatil köyleri bulunuyor. Abant Turuna İstanbul’dan katılan misafirler 300 kilometre kadar yol kat ediyor. Ankara’dan katılan misafirler 200 kilometre yolculuktan sonra Abant’a ulaşıyor.